Forum: Gelir Yolu RSS
hamsterlar kaç ayda doğurur
Admin (Administrator) #1
Member since Oct 2022 · 7 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: hamsterlar kaç ayda doğurur
Hamsterler, Orta Doğu ve Asya'nın çöl bölgelerinde yaşayan kemirgenlerdir. Dünyadaki tek çöl memelileri olarak bilinirler; onların mezralarına cade denir. Hamsterler ayrıca dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biridir. Evcil hayvanlar olarak, bakımlarının çok zor olmasıyla ünlüdürler ama aynı zamanda son derece sevimlidirler ve mükemmel komedyenlerdirler. Hamsterler, kısa sürede bebek doğurmaları bakımından benzersizdir. Ayrıca çöl ortamında hayatta kalabilecek kadar dayanıklıdırlar.

Hamsterlerin gebelik süreleri kısadır, bu nedenle bebekleri sekiz hafta sonra doğar. Bu noktada, bebekler yaklaşık yarım inç uzunluğundadır ve kendi başlarına hareket edebilirler. Sekiz haftadan sonra bebekler katı yiyecekler de yemeye başlayabilir. Anneler daha sonra bebeklerini yiyeceklerinden kırıntılarla elle besleyerek sütten kesmeye başlarlar. Sütten kesme yaklaşık üç hafta sürer, bundan sonra bebekler tamamen kendi kendine yeterlidir.

Hamsterlerin doğum için tek bir açıklığı vardır, bu nedenle anneler bebeklerinin ne zaman doğmaya hazır olduğunu bilirler. Anneler bebeklerini dünyaya getirmelerine yardımcı olmak için yuvalarını doğuma hazırlar. Bebeklerini doğururken rahat etmelerini sağlamak için yuvalarının altını yetişkinlerden gelen yumuşak kürkle kaplarlar. Bu hazırlıktan sonra anneler genellikle yataklarında doğum yapar; yuvalarında yeterli alan yoksa yerde doğururlar. Bebekler doğduktan sonra çıplak ve çaresizdirler; anneler, yemeye ve bağımsız olmaya hazır olana kadar onlara bakmak zorundadır.

Vahşi doğada, hamsterler mezra adı verilen gruplar halinde yaşar ve güvenlik için birlikte sürüler. Çoğu hamster bebeği kör ve çaresiz doğar, bu yüzden anneleri onlara bakmak zorundadır. Anneler bebeklerini doğumdan sonra yaklaşık 15 gün ağızlarında taşırlar. Bunu, yemek yemeyi ve yiyecekleri sindirmeyi öğrenirken onları sıcak ve güvende tutmak için yaparlar. 15 gün sonra, bebeklerin kendi başlarına dışarı çıkma zamanı geldi - ancak çoğu hamster anne, hasta veya aç olduklarında yavrularına bakmaya devam ediyor.

Uzmanlardan ve evcil hayvan sahiplerinden gelen bu görüşlere dayanarak, hamsterlar annelerinden birkaç hafta bakıma ihtiyaç duyan yenidoğanları sekiz haftada doğururlar. Onların mezraları, tüm hamster üyelerini birbirleriyle etkileşime girecek kadar yakın tutarak güvenliğin korunmasına yardımcı olur. Ek olarak, hamster anneler, katı yiyecekler yiyebilecek kadar büyüdüklerinde yavrularına yönelirler, ancak onlara bunu nasıl yapacaklarını öğretecek kadar yakın kalırlar. Hamsterlerin vahşi doğada nasıl yaşadığını anlayarak, kendi evcil hayvanınızın bakımı daha kolay olacaktır!
Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Verification code: VeriCode Please enter the word from the image into the text field below. (Type the letters only, lower case is okay.)
Smileys: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Special characters:
Go to forum
Not logged in. · Lost password · Register
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20150713-dev, © 2003-2015 by Yves Goergen
Current time: 2023-01-28, 09:10:11 (UTC +03:00)