Forum: Gelir Yolu RSS
hamsterlar kaç yıl yaşar
Admin (Administrator) #1
Member since Oct 2022 · 7 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: hamsterlar kaç yıl yaşar
Çin hamsteri, Çin'e özgü bir kemirgendir. Çin hamsteri, Moğol gerbil veya altın gerbil olarak da bilinir. Geçmişte, Çin'in fakir çiftçileri, Çin hamsterlarını kendi sakinleri için yiyecek olarak beslerdi. Günümüzde insanların Çin hamsterlarını evcil hayvan olarak beslemek için farklı sebepleri var. Minimum yiyecek ve su ile hayatta kalabilen dayanıklı kemirgenlerdir. Ayrıca, sevimlidirler ve harika bir arkadaş olurlar.

Hamsterlar genellikle iki ila üç yıl arasında esaret altında yaşarlar. Ancak bazı bireyler çok daha uzun yaşayabilir; bir hamster dokuz yıl esaret altında yaşadı. Çin hamsterları son derece sosyal olduklarından, genellikle başka bir hamster ile birlikte daha uzun yaşarlar. Ayrıca, koşmak ve keşfetmek için bolca alana sahip güvenli bir habitatları varsa daha uzun yaşarlar. Hamsterlerin sağlık sorunlarından ve hastalıklardan kaçınmak için iyi beslenmeye ve temiz bir çevreye ihtiyacı vardır. Bu gereklilikler olmadan, hamsterler on yıla kadar yaşayabilir, ancak çok daha uzun değil.

Hamsterler zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirirler, aynı zamanda yer, içer ve kendilerini temizlerler. Yaklaşık iki günde bir yemek yiyorlar ve günde tek bir öğün yemekten çok memnunlar. Ayrıca aralıklı olarak su içerler, bu da onları nemli tutar ve dehidrasyondan ölüm riskini azaltır. Gündüz saatlerinde, genellikle yerden 20 ila 30 fit yükseklikte, bol miktarda yatak bulunan havalandırmalı bir kafeste uyurlar. Ayrıca çevrelerinde bir gece lambası vardır, böylece geceleri muhafazalarında gezinebilirler.

Çin hamsterları, yaygın hayvan ağrıları dışında pek çok sağlık sorunu yaşamazlar. Çin'in dağlık bölgelerine özgü oldukları için genellikle soğuk sıcaklıklara iyi tolere edebilecek dayanıklı hayvanlardır. Ayrıca, telaşlı yiyiciler değiller; yiyeceklerindeki fare zehiri veya diğer zararlı maddeler dışında hemen hemen her şeyi yerler. O zaman bile, stres de dahil olmak üzere birçok faktör, diyetleri veya temizlik alışkanlıkları ne olursa olsun hastalanmalarına neden olabilir.

Bir Çin hamsterına bakarken yaşam koşulları ve diyetin önemli olduğu açıktır. Bununla birlikte, hamsterlar - insanlardan bile - yemek ve su kadar arkadaşlıktan zevk alan sosyal hayvanlardır. Çin hamsterları, ihtiyaçları karşılandığı sürece, insanlarınkine benzer bir ömre sahip güvenli evcil hayvanlardır.
Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Verification code: VeriCode Please enter the word from the image into the text field below. (Type the letters only, lower case is okay.)
Smileys: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Special characters:
Go to forum
Not logged in. · Lost password · Register
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20150713-dev, © 2003-2015 by Yves Goergen
Current time: 2023-01-28, 09:09:27 (UTC +03:00)