Forum: Gelir Yolu RSS
Hamsterlar ne zaman çiftleşir
Admin (Administrator) #1
Member since Oct 2022 · 7 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: Hamsterlar ne zaman çiftleşir
Hamsterler, Asya ve Avrupa'ya özgü kemirgenlerdir. Aynı zamanda dünyanın en çok tutulan evcil hayvanlarından biridir. İsimlerine rağmen, hamsterlar kesinlikle jambonla sınırlı değildir; ayrıca marine edilmiş hamster ve İtalyan bollito misto gibi çeşitli başka şekillerde de bulunurlar. Çok popüler olduklarından, bir hamsteri sağlıklı tutmak için nelerin gerekli olduğunu bilmek önemlidir.

Hamsterlar, diğer evcil hayvanların çoğundan biraz daha erken, üç aylıkken üremeye hazırdır. Aslında, çoğu evcil hayvan sadece dört aylıkken üremeye hazırdır. Dişi hamsterler üremek için yatak ve kürkten yapılmış yumuşak bir yuvaya 12.000'e kadar yumurta bırakır. Yumurtaları bıraktıktan sonra dişi hamsterler 14 gün boyunca yumurtalarını korurlar. Daha sonra sahibinin verdiği yemeği yer ve kafesten çıkar. Erkek, vücudunu tımar ederek hamileliğine hazırlanmasına yardımcı olacak ve yumurtalarının çıkması için yuvasını da temizleyecektir. Her ikisi de hazır olduğunda birkaç gün boyunca çiftleşirler ve ardından dişi yumurtaları kesesinde kuluçkaya yatırmaya başlar. Kuluçka yaklaşık 63 gün sürer, bundan sonra kuluçka gerçekleşir. Baba hamster, kızları yuvasından çıkmaya hazır olduğunda hamsterların yetiştirilmesine yardımcı olabilir.

Birçok evcil hayvanın aksine, hamsterlar aile gelirine katkıda bulunarak sahiplerini zengin etmez. Aslında, bir hamster sahibi olmak, geçim kaynağı olmaktan çok bir hobi olarak yapılır. Bunun nedeni, hamsterların diğer bazı kemirgen türleri gibi saldırgan veya tehlikeli olmamasıdır. Erkek hamsterler, üç aylık olduklarında cinsel olgunluğa erişirler - ancak çok sonraya kadar kadın pantolonlarına girmeye çalışmazlar. Seks yapmak için erkek ve dişi hamsterların onları uyaracak bir şeye ihtiyacı vardır - bu da cinsel olarak uyarıldıklarında tutunacak bir şeye ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, sahiplerin genellikle evcil hayvanlarına tüpler veya tekerlekler gibi uygun seks oyuncaklarının yanı sıra onları çıldırtan süet veya şeker ve yağ yüklü beslenme açısından yetersiz gıdalar gibi yiyecekler sağlamaları gerekir.

Dünyadaki en yaygın evcil hayvanlardan biri olmasına rağmen, çoğu insan hamsterların üreme döngülerini nasıl yönettikleri hakkında fazla bir şey bilmiyor. Hamsterlerin yaklaşık 63 günlük bir gebelik süresi vardır - bu, diğer birçok hayvandan önemli ölçüde daha kısadır. Bunun nedeni, dişi hamsterlerin üç aylıkken üremeye hazır olmaları ve erkeklerin altı aylık olana kadar hazır olmamasıdır. Bu kısa gebelik süresi nedeniyle, hamsterlar çok sayıda yavru üretebilir. Bununla birlikte, bu kısa gebelik süresinin, hamilelik sırasında yeme veya içme söz konusu olduğunda dezavantajları vardır. Hamster gebelikleri sadece yaklaşık üç hafta sürer, bu da insanların ve diğer hayvanların tipik olarak insan gebeliklerinde (dokuz ay) deneyimlediğinden önemli ölçüde daha kısadır.

Birçok insan hamster sahibi olmanın kolay olduğunu düşünse de, hamster sahibi olmak çok emek ve bilgi gerektirir. Dişi hamsterlar sadece üç aylıkken üremeye hazırken, erkek hamsterlar üremeye hazır olana kadar aile gelirine katkıda bulunmazlar. İki yetişkin hamster arasında çiftleşme gerçekleştikten sonra bile, bebeklerin annelerinin vücudundan çıkmaya hazır hale gelmesi birkaç hafta daha sürer. Bu kısa gebelik süresi nedeniyle, sahiplerin yanlışlıkla evcil hayvanlarının hamilelikler arasında düzgün bir şekilde iyileşmesi için çok az zamana izin vermesi kolaydır - bu, kısalmış iyileşme sürelerinin bir sonucu olarak ciddi sağlık sorunları ortaya çıktığında hem evcil hayvanlar hem de sahipleri için dramatik sonuçlar doğurabilir. gebelikler arasındaki süre (yeni doğanlarda metabolik bozukluklar gibi).
Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Verification code: VeriCode Please enter the word from the image into the text field below. (Type the letters only, lower case is okay.)
Smileys: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Special characters:
Go to forum
Not logged in. · Lost password · Register
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20150713-dev, © 2003-2015 by Yves Goergen
Current time: 2023-01-28, 09:07:06 (UTC +03:00)