All posts by Admin (7)

topic: hamster türleri nelerdir  in the forum: Gelir Yolu
Admin (Administrator) #1
Member since Oct 2022 · 7 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: hamster türleri nelerdir
Hamsterler, Cricetidae kemirgen ailesinin üyeleridir. Asya ve Avrupa'ya özgüdürler. Geçmişte Mısır ve Yunanistan'da evcil hayvan olarak besleniyorlardı, ancak bugün Batı dünyasında en yaygın olarak evcil hayvan olarak tutuluyorlar. Yaşam alanlarında gezinmek için kullandıkları büyük gözleri ve bıyıkları ile ayırt edilirler. Hamsterler boylarına, kürk renklerine ve bıyıklarının uzunluğuna göre sınıflandırılır. Bazı hamster türleri arasında siyah cüce hamster, Çin hamsteri ve Campbell hamsterı bulunur.

Hamsterların birçok farklı rengi ve kürk deseni vardır. Çoğunlukla kahverengi ve siyah renklerde bulunabilirler, ancak bazı hamsterlar pembe, beyaz veya mavi renktedir. Hamsterin türüne göre kürkleri kısa veya uzun olabilir. Bazı varyasyonlar, Moğol cüce hamsteri, Güney Amerika hamsteri ve Campbell hamsterı olarak adlandırılan tüysüz bir hamster çeşidini içerir. Uzun tüylü Suriye altın hamsteri de kendine özgü kürkü olan bir hamster türüdür. Renk dışında, tüm bu varyantlar benzer fiziksel özelliklere sahiptir.

Hamsterlerin farklı kişilikleri vardır, ancak hamsterlerin kişilik türleri büyük ölçüde bakımlarına bağlıdır. İyi bakıldıkları takdirde genellikle sakin hayvanlardır. Ancak ihmal edilirlerse veya yeterince yiyecek verilmezse insanlara karşı saldırgan olabilirler. Hamsterlerde yaygın bir saldırgan davranış türü, onları yüzlerinden ısırmaktır; bu, onları eldivensiz tutarsanız yaralanmalara neden olabilir. Bu tür saldırganlığın bazı yaygın isimleri arasında ısırma ve yanak ısırma; bu terimler, birini doğrudan yüzünden ısırmak ile intikam almak veya yiyecek almak için birini yanağından ısırmak arasında ayrım yapar. İnsanları doğrudan yüzlerinden ısıran hamsterlar, sahiplerinin kötü bakımı veya kötü muamelesi nedeniyle genellikle insanlara karşı kötü niyetlidir.

Farklı hamster türlerinin farklı ihtiyaçları ve gereksinimleri vardır ve farklı davranışları olabilir. Örneğin, Suriye altın hamsterleri tek bir yuvada yaşayan yalnız hayvanlardır; Çin hamsterleri, gruplar halinde yaşayan sosyal hayvanlardır; ve Hint iki çizgili alacaları, diğer alabalıklarla koloniler halinde yaşayan sokulgan hayvanlardır. Gruplar halinde yaşayan hamsterlar, kış uykusu dönemlerinde aç kalmamaları için yeterli yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Ayrıca sınırlı alan veya yiyecek kaynakları için birbirleriyle savaşmamaları için yeterli alana ihtiyaçları var. Bazı sahipler, kafesleri tavandan asarak veya Otomatik İki Seviyeli Kafes Sistemi (ATLCS) kullanarak hayvanları için ekstra alan yaratır. Ek olarak, Suriye altın hamsterları, erken uyanan günlük hayvanlardır; bu nedenle, gündüz saatlerinde açlıktan ölmemek için geceleri yiyeceğe erişmeleri gerekir.

Bir hamsteri neyin iyi veya kötü yaptığına ilişkin bu fikirlere dayanarak, belirli hayvan türlerinin neden böyle davrandıkları açıktır. yapmak. Örneğin, saldırgan hamsterlar, kış uykusu dönemlerinde aç kalmamaları için yeterli miktarda yiyeceğe ihtiyaç duyarlar ve bu da davranışlarını olumsuz etkiler ve bu hayvanlar insanları yüzlerinden ısırdığında insan sağlığını etkiler. Birçoğunun ihtiyaçlarına uygun özel koşullar gerektirdiğinden, hayvanlarımıza nasıl sorumlu bir şekilde bakılacağını bilmek önemlidir.
topic: hamsterlar neden kusar  in the forum: Gelir Yolu
Admin (Administrator) #2
Member since Oct 2022 · 7 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: hamsterlar neden kusar
Hamster kusması, bazı durumlara verilen doğal bir tepkidir. Bazı hayvanlar korktuklarında veya acı çektiklerinde sıklıkla kusarlar. Hamsterlar genellikle çok fazla alkol veya uyuşturucu tükettikleri zaman kusarlar. Kendileriyle aynı fikirde olmayan bir şey yedikten sonra da kusabilirler. Ek olarak, yorgun hamsterlar genellikle kötü uyku alışkanlıklarına sahip oldukları için kusarlar. Kusma, hayvanların zararlı maddeleri vücutlarından atmasının bir yoludur.

Hamster kusması, hayvan için bir hayatta kalma mekanizmasıdır. Hayvan zararlı maddelerden kurtulmak için kusar. Bu davranış, potansiyel avcılara karşı bir savunma mekanizması olarak görülebilir. Ayrıca hayvanın zararlı maddeleri yutmadan yiyip içmesinin bir yolu olarak da görülebilir. Ek olarak, korku veya diğer stres biçimlerine yanıt olarak hamster kusması meydana gelebilir. Bu durumlarda, hamster fazla adrenalini sisteminden atmaya çalışıyor olabilir. Son olarak, ağrı sonucunda hamster kusması meydana gelebilir; hayvan, içsel bedensel zarardan kurtulmak için kusabilir.

İnsanlar Kustuğunda -bunu vücudumuzdan zararlı maddeleri atmak için yaparız- tüylü dostlarımız için de hemen hemen aynısı geçerlidir. Hamsterlar çok fazla alkol veya uyuşturucu tükettiğinde kusabilir. Kendileriyle aynı fikirde olmayan bir şey yerlerse de kusabilirler. Ek olarak, yorgun hamsterlar genellikle kötü uyku alışkanlıklarına sahip oldukları için kusarlar. Kusmanın kendisi sağlıksız bir alışkanlık değildir; bunun yerine vücutta biriken toksinleri serbest bırakır.

Hamsterler genellikle korktuklarında veya acı çektiklerinde kusarlar. Örneğin, bir hamster korkarsa, hissettiği stres ve kaygıdan kurtulmak için sık sık kusar. Kusma, hayvanların kendilerini içsel stres veya kaygıdan kurtarmalarının bir yoludur; bu bir kendi kendine ilaç şeklidir. Ek olarak, eğer bir hamster fiziksel acı çekiyorsa, acısını hafifletmek için kusabilir. Hamsterlerin çok fazla yemek yiyerek kendilerine zarar verdiği ve hızla obez ve hasta olmalarına neden olduğu bilinmektedir. Bu durumlarda kusmak hamsterin iyileşmesine ve semptomlarının azalmasına yardımcı olur.

Hamsterler ayrıca çok fazla alkol veya uyuşturucu tükettikten sonra da kusarlar; buna zehirlenme-bulantı ve kusma (PNPVP) denir. Hayvan bir yudum bira veya likör içebilir ve saatler sonra hemen şiddetli kusma yaşayabilir. PNPVP'deki bir faktör, birçok yiyecek ve içeceğin msg (hayvanların bazen yediği bir madde) içermesidir, bu da bir hayvanın belirli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra kusma olasılığını daha da artırır. Ayrıca, sarhoşken birçok hayvan normalde ayıkken kaçınacakları tehlikeli yiyecek ve içecekleri tüketir. Bu, alkol veya diğer ilaçların etkisi altında tehlikeli maddeleri tükettikten sonra PNPVP'ye yol açar.

Hamsterlerin de kötü uyku alışkanlıkları vardır ve genellikle gecenin bir yarısı hasta ve rahatsız hissederek uyanırlar. Vücutlarının iyi bir uykuya ihtiyacı olduğunun farkında değiller, bu yüzden zayıf uyku alışkanlıklarının neden olduğu bu kritik stres uykusuzluğu zamanında sisteminde herhangi bir şey kusacak. Kusma, birikmiş toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olurken, uyanmak dün geceki aşırı uyku döngüsünden kurtulmaya yardımcı olur.

Hamsterlar, belirli durumlara nasıl tepki verdikleri konusunda insanlara çok benzerler; daha önceki durumlarda korktuklarında veya acı çektiklerinde veya sarhoş olduklarında veya hasta olduklarında sıklıkla kustular. Kusma, potansiyel tehlikelerle mücadele etmelerine ve dün geceki aşırı uyku döngüsünden kurtulmalarına yardımcı olur. Çoğu insan hamsterlerin yalnızca beyaz tüyler kustuğunu düşünse de, bu aslında oldukça nadirdir. Bunun yerine, çoğu hayvan kil benzeri bir madde kusar. Bu, kendimizi iyi hissetmediğimizde hem insanların hem de evcil hayvanlarımızın ne kadar benzer olduğunu gösterir; sistemimizde dün geceki aşırı uyku döngüsünden kurtulmamıza yardımcı olacak her şeyi kusacağız!
topic: hamsterlar kaç ayda doğurur  in the forum: Gelir Yolu
Admin (Administrator) #3
Member since Oct 2022 · 7 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: hamsterlar kaç ayda doğurur
Hamsterler, Orta Doğu ve Asya'nın çöl bölgelerinde yaşayan kemirgenlerdir. Dünyadaki tek çöl memelileri olarak bilinirler; onların mezralarına cade denir. Hamsterler ayrıca dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biridir. Evcil hayvanlar olarak, bakımlarının çok zor olmasıyla ünlüdürler ama aynı zamanda son derece sevimlidirler ve mükemmel komedyenlerdirler. Hamsterler, kısa sürede bebek doğurmaları bakımından benzersizdir. Ayrıca çöl ortamında hayatta kalabilecek kadar dayanıklıdırlar.

Hamsterlerin gebelik süreleri kısadır, bu nedenle bebekleri sekiz hafta sonra doğar. Bu noktada, bebekler yaklaşık yarım inç uzunluğundadır ve kendi başlarına hareket edebilirler. Sekiz haftadan sonra bebekler katı yiyecekler de yemeye başlayabilir. Anneler daha sonra bebeklerini yiyeceklerinden kırıntılarla elle besleyerek sütten kesmeye başlarlar. Sütten kesme yaklaşık üç hafta sürer, bundan sonra bebekler tamamen kendi kendine yeterlidir.

Hamsterlerin doğum için tek bir açıklığı vardır, bu nedenle anneler bebeklerinin ne zaman doğmaya hazır olduğunu bilirler. Anneler bebeklerini dünyaya getirmelerine yardımcı olmak için yuvalarını doğuma hazırlar. Bebeklerini doğururken rahat etmelerini sağlamak için yuvalarının altını yetişkinlerden gelen yumuşak kürkle kaplarlar. Bu hazırlıktan sonra anneler genellikle yataklarında doğum yapar; yuvalarında yeterli alan yoksa yerde doğururlar. Bebekler doğduktan sonra çıplak ve çaresizdirler; anneler, yemeye ve bağımsız olmaya hazır olana kadar onlara bakmak zorundadır.

Vahşi doğada, hamsterler mezra adı verilen gruplar halinde yaşar ve güvenlik için birlikte sürüler. Çoğu hamster bebeği kör ve çaresiz doğar, bu yüzden anneleri onlara bakmak zorundadır. Anneler bebeklerini doğumdan sonra yaklaşık 15 gün ağızlarında taşırlar. Bunu, yemek yemeyi ve yiyecekleri sindirmeyi öğrenirken onları sıcak ve güvende tutmak için yaparlar. 15 gün sonra, bebeklerin kendi başlarına dışarı çıkma zamanı geldi - ancak çoğu hamster anne, hasta veya aç olduklarında yavrularına bakmaya devam ediyor.

Uzmanlardan ve evcil hayvan sahiplerinden gelen bu görüşlere dayanarak, hamsterlar annelerinden birkaç hafta bakıma ihtiyaç duyan yenidoğanları sekiz haftada doğururlar. Onların mezraları, tüm hamster üyelerini birbirleriyle etkileşime girecek kadar yakın tutarak güvenliğin korunmasına yardımcı olur. Ek olarak, hamster anneler, katı yiyecekler yiyebilecek kadar büyüdüklerinde yavrularına yönelirler, ancak onlara bunu nasıl yapacaklarını öğretecek kadar yakın kalırlar. Hamsterlerin vahşi doğada nasıl yaşadığını anlayarak, kendi evcil hayvanınızın bakımı daha kolay olacaktır!
topic: hamsterlar kaç yıl yaşar  in the forum: Gelir Yolu
Admin (Administrator) #4
Member since Oct 2022 · 7 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: hamsterlar kaç yıl yaşar
Çin hamsteri, Çin'e özgü bir kemirgendir. Çin hamsteri, Moğol gerbil veya altın gerbil olarak da bilinir. Geçmişte, Çin'in fakir çiftçileri, Çin hamsterlarını kendi sakinleri için yiyecek olarak beslerdi. Günümüzde insanların Çin hamsterlarını evcil hayvan olarak beslemek için farklı sebepleri var. Minimum yiyecek ve su ile hayatta kalabilen dayanıklı kemirgenlerdir. Ayrıca, sevimlidirler ve harika bir arkadaş olurlar.

Hamsterlar genellikle iki ila üç yıl arasında esaret altında yaşarlar. Ancak bazı bireyler çok daha uzun yaşayabilir; bir hamster dokuz yıl esaret altında yaşadı. Çin hamsterları son derece sosyal olduklarından, genellikle başka bir hamster ile birlikte daha uzun yaşarlar. Ayrıca, koşmak ve keşfetmek için bolca alana sahip güvenli bir habitatları varsa daha uzun yaşarlar. Hamsterlerin sağlık sorunlarından ve hastalıklardan kaçınmak için iyi beslenmeye ve temiz bir çevreye ihtiyacı vardır. Bu gereklilikler olmadan, hamsterler on yıla kadar yaşayabilir, ancak çok daha uzun değil.

Hamsterler zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirirler, aynı zamanda yer, içer ve kendilerini temizlerler. Yaklaşık iki günde bir yemek yiyorlar ve günde tek bir öğün yemekten çok memnunlar. Ayrıca aralıklı olarak su içerler, bu da onları nemli tutar ve dehidrasyondan ölüm riskini azaltır. Gündüz saatlerinde, genellikle yerden 20 ila 30 fit yükseklikte, bol miktarda yatak bulunan havalandırmalı bir kafeste uyurlar. Ayrıca çevrelerinde bir gece lambası vardır, böylece geceleri muhafazalarında gezinebilirler.

Çin hamsterları, yaygın hayvan ağrıları dışında pek çok sağlık sorunu yaşamazlar. Çin'in dağlık bölgelerine özgü oldukları için genellikle soğuk sıcaklıklara iyi tolere edebilecek dayanıklı hayvanlardır. Ayrıca, telaşlı yiyiciler değiller; yiyeceklerindeki fare zehiri veya diğer zararlı maddeler dışında hemen hemen her şeyi yerler. O zaman bile, stres de dahil olmak üzere birçok faktör, diyetleri veya temizlik alışkanlıkları ne olursa olsun hastalanmalarına neden olabilir.

Bir Çin hamsterına bakarken yaşam koşulları ve diyetin önemli olduğu açıktır. Bununla birlikte, hamsterlar - insanlardan bile - yemek ve su kadar arkadaşlıktan zevk alan sosyal hayvanlardır. Çin hamsterları, ihtiyaçları karşılandığı sürece, insanlarınkine benzer bir ömre sahip güvenli evcil hayvanlardır.
topic: Hamsterlar ne zaman doğurur  in the forum: Gelir Yolu
Admin (Administrator) #5
Member since Oct 2022 · 7 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: Hamsterlar ne zaman doğurur
Hamsterler, Asya ve Avrupa'ya özgü kemirgenlerdir. Sadece sevimli ve sevimli değiller, aynı zamanda birçok faydalı özelliğe de sahipler. Bu özelliklerden bazıları evcil hayvan olarak tutulmayı ve insanlar için yiyecek sağlamayı içerir. Ayrıca gözleri, kulakları ve beyinleri var, bu da onları sandığımızdan daha karmaşık hale getiriyor. Adhamsterlar her zaman bu kadar popüler olmadılar, insanlar için harika bir protein kaynağı olacaklardı. İşte sizinle paylaşmak istediğimiz hamsterlar hakkında birkaç gerçek.

Hamsterler canlı doğarlar ve doğduklarından itibaren 3 hafta içinde hareket edebilirler. Ayrıca bu zamanda kendilerini besleyebilirler. Hamsterların gebelik süresi yaklaşık 3 haftadır. Anne hamster doğumdan sonra birkaç gün boyunca yavrusunu sütüyle besler. Yavrularını da kürküyle temizleyecek ve birkaç gün daha beslemeye devam edecek. Yaklaşık bir hafta sonra bebekler kendi başlarına hareket edebilecek ve düzenli olarak yemek yemeye başlayacaklardır.

Hamsterler hem erkek hem de dişi cinsel organları ile üreyebilirler. Hem erkek hem de dişi hamsterin meme uçları vardır ve hamile kalabilirler. Erkek hamsterin testisleri, dişinin karnının altında bulunanların aksine, karnının içindedir. Dişi hamsterin yumurtalıkları, daha sonra karnında taşıyacağı yumurtaları üretir. Çiftleşme sırasında, erkek ve dişi hamster yumurtaları dişinin karnına aktarır ve orada yumurtadan çıkana kadar orada tutar. Hamsterlar 7 yıla kadar esaret altında yaşarlar, ancak yırtıcı hayvanlar, aşırı hava koşulları ve hayatta kalmalarına yönelik diğer tehditler nedeniyle vahşi doğada sadece 2 yıl yaşarlar.

Bir insanın gebelik süresi, bir bebek hamsterdan yaklaşık 9 gün daha uzundur; bir hamster gebelik süresi bir insanınkinden yaklaşık 9 gün daha kısadır! Ortalama olarak, hamsterlar her üç haftada bir doğum yapar; bu, bir insan annenin haftalık hamilelik döngüsüne benzer. Hamsterlerin annelik içgüdüleri nedeniyle çok özel ebeveynlik becerileri vardır; yavrularını şiddetle korurlar ve hatta yavrularını korurken yırtıcılarla savaşırlar. Dişi hamsterlar, yavrularına daha etkin bir şekilde bakmalarından dolayı genellikle yavrularını erkeklerden daha iyi yetiştirirler.

İnsanların bize ne kadar protein sağladıkları düşünüldüğünde, ne kadar akıllı hamsterların yeterli olduğunu takdir etmediklerini düşünüyoruz. ile birlikte! Ayrıca esaret altında tutulabilen veya insanlar tarafından evcil hayvan olarak yetiştirilebilen dost canlısı yaratıklardır. Sadece bu küçük yaratıkları çok sevmemiz mantıklı!
topic: Hamsterlar ne zaman kısırlaştırılır  in the forum: Gelir Yolu
Admin (Administrator) #6
Member since Oct 2022 · 7 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: Hamsterlar ne zaman kısırlaştırılır
Birçok insan Hamster'ı evcil hayvan olarak besler. Bu evcil hayvanlar, mükemmel birer arkadaş olan harika yaratıklardır. Bununla birlikte, yeni bir evcil hayvan sahiplenmeden önce, müstakbel evlat edinenler birkaç faktörü göz önünde bulundurmalıdır. Dikkate alınması gereken bir faktör, yeni hamsterlarını kısırlaştırıp kısırlaştırmamaktır. Bu süreç gelecekteki hamster gebeliklerini ve hamster ötenazilerini önlemek için tasarlanmıştır. Ek olarak, kısırlaştırma gelecekteki hamster yavrularının sayısını azaltır. Tersine, zaten kısırlaştırılmış bir hamsterın kısırlaştırılmasının genellikle evcil hayvanın davranışı üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Prosedür, gelecekteki hamster gebeliklerini ve hamster ötenazilerini önlemek için tasarlanmıştır. Genel olarak konuşursak, bu prosedür evcil hayvan hamsterlarının daha fazla hamster yumurtası ve hamster bebeği üretmesini durdurmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle dişi hamster sahiplenmek isteyen evcil hayvan sahipleri hangisini almaları gerektiğini evlat edinme kurumuna sormalıdır. Büyük olasılıkla, özellikle evde çocuklar varsa, en iyi seçim yumurtaları kısırlaştırılmamış olan olacaktır. İşlem veteriner hekim tarafından steril bir ortamda genel anestezi kullanılarak yapılır. İşlem sırasında, bir cerrah dişi hamsterin üreme organlarını çıkarır ve ayrıca gelecekteki çiftleşmeleri ve döllenmeyi önlemek için onları bloke eder. Ek olarak, bazı insanlar daha fazla erkek Hamster üretememek için dişilerin yanı sıra erkekleri de kısırlaştırmayı seçerler. İşlem genellikle dişi hamster 6 haftalık veya daha küçük olduğunda yapılır. İstenmeyen bir altlık genellikle bu uygulamadan kaynaklanır, çünkü kısırlaştırılmamış dişi hamsterler genellikle her iki yılda bir yavru doğurur. Bazı insanlar dişi Hamsterlarını yetişkin olduklarında kısırlaştırmayı tercih ederler, böylece daha fazla bebekleri olmaz; buna kastrasyon denir. Ancak bu prosedür, yalnızca hayvan cerrahisi için tasarlanmış ekipman kullanan bir veteriner tarafından ve henüz hamile olmayan bir hayvan üzerinde gerçekleştirilmelidir. Bu prosedürü uygulayan herkesin uygun eğitim alması ve prosedürleri doğru ve sorumlu bir şekilde yürütmesi önemlidir.

Ödülsüz dişi hamsterlar genellikle hiç yavru vermeden yaklaşık iki yıl esaret altında yaşarlar. Yaklaşık iki yaşında cinsel olarak aktif hale geldikten sonra, genellikle ilk hamster yavrularını iki ay içinde, bazen daha erken üretmeye başlar. Tüm yıl boyunca yavru üretecek kadar verimli ve sağlıklı kalırsa, yaşamı boyunca esaret altında altı yavru üretebilir. Bir erkek hamster, diğer erkek Hamster'larla bölge ve dişi Hamster'ın dikkati için kavga etmeden sadece bir yıl yaşayabilir. Tipik olarak, yaşamı boyunca iyi koşullar altında bir veya iki litre erkek bebek Hamster ürettikten sonra ölecektir.

Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak, müstakbel evcil hayvan sahipleri, evlerinin onun gibi bir evcil hayvanı uygun şekilde barındırıp barındıramayacağını düşünmelidir. önce onu kısırlaştırmadan veya kısırlaştırmadan bir hamster - özellikle evde çocuklar varsa. Gerekirse, uygun evcil hayvan sahipliği için sınırlar koymak, hayvanların insan müdahalesi olmadan kendilerini üreyemeyeceğini anlamayan çocukların hayvanlara yönelik uygunsuz davranışlarını engellemeye yardımcı olabilir.
topic: Hamsterlar ne zaman çiftleşir  in the forum: Gelir Yolu
Admin (Administrator) #7
Member since Oct 2022 · 7 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: Hamsterlar ne zaman çiftleşir
Hamsterler, Asya ve Avrupa'ya özgü kemirgenlerdir. Aynı zamanda dünyanın en çok tutulan evcil hayvanlarından biridir. İsimlerine rağmen, hamsterlar kesinlikle jambonla sınırlı değildir; ayrıca marine edilmiş hamster ve İtalyan bollito misto gibi çeşitli başka şekillerde de bulunurlar. Çok popüler olduklarından, bir hamsteri sağlıklı tutmak için nelerin gerekli olduğunu bilmek önemlidir.

Hamsterlar, diğer evcil hayvanların çoğundan biraz daha erken, üç aylıkken üremeye hazırdır. Aslında, çoğu evcil hayvan sadece dört aylıkken üremeye hazırdır. Dişi hamsterler üremek için yatak ve kürkten yapılmış yumuşak bir yuvaya 12.000'e kadar yumurta bırakır. Yumurtaları bıraktıktan sonra dişi hamsterler 14 gün boyunca yumurtalarını korurlar. Daha sonra sahibinin verdiği yemeği yer ve kafesten çıkar. Erkek, vücudunu tımar ederek hamileliğine hazırlanmasına yardımcı olacak ve yumurtalarının çıkması için yuvasını da temizleyecektir. Her ikisi de hazır olduğunda birkaç gün boyunca çiftleşirler ve ardından dişi yumurtaları kesesinde kuluçkaya yatırmaya başlar. Kuluçka yaklaşık 63 gün sürer, bundan sonra kuluçka gerçekleşir. Baba hamster, kızları yuvasından çıkmaya hazır olduğunda hamsterların yetiştirilmesine yardımcı olabilir.

Birçok evcil hayvanın aksine, hamsterlar aile gelirine katkıda bulunarak sahiplerini zengin etmez. Aslında, bir hamster sahibi olmak, geçim kaynağı olmaktan çok bir hobi olarak yapılır. Bunun nedeni, hamsterların diğer bazı kemirgen türleri gibi saldırgan veya tehlikeli olmamasıdır. Erkek hamsterler, üç aylık olduklarında cinsel olgunluğa erişirler - ancak çok sonraya kadar kadın pantolonlarına girmeye çalışmazlar. Seks yapmak için erkek ve dişi hamsterların onları uyaracak bir şeye ihtiyacı vardır - bu da cinsel olarak uyarıldıklarında tutunacak bir şeye ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, sahiplerin genellikle evcil hayvanlarına tüpler veya tekerlekler gibi uygun seks oyuncaklarının yanı sıra onları çıldırtan süet veya şeker ve yağ yüklü beslenme açısından yetersiz gıdalar gibi yiyecekler sağlamaları gerekir.

Dünyadaki en yaygın evcil hayvanlardan biri olmasına rağmen, çoğu insan hamsterların üreme döngülerini nasıl yönettikleri hakkında fazla bir şey bilmiyor. Hamsterlerin yaklaşık 63 günlük bir gebelik süresi vardır - bu, diğer birçok hayvandan önemli ölçüde daha kısadır. Bunun nedeni, dişi hamsterlerin üç aylıkken üremeye hazır olmaları ve erkeklerin altı aylık olana kadar hazır olmamasıdır. Bu kısa gebelik süresi nedeniyle, hamsterlar çok sayıda yavru üretebilir. Bununla birlikte, bu kısa gebelik süresinin, hamilelik sırasında yeme veya içme söz konusu olduğunda dezavantajları vardır. Hamster gebelikleri sadece yaklaşık üç hafta sürer, bu da insanların ve diğer hayvanların tipik olarak insan gebeliklerinde (dokuz ay) deneyimlediğinden önemli ölçüde daha kısadır.

Birçok insan hamster sahibi olmanın kolay olduğunu düşünse de, hamster sahibi olmak çok emek ve bilgi gerektirir. Dişi hamsterlar sadece üç aylıkken üremeye hazırken, erkek hamsterlar üremeye hazır olana kadar aile gelirine katkıda bulunmazlar. İki yetişkin hamster arasında çiftleşme gerçekleştikten sonra bile, bebeklerin annelerinin vücudundan çıkmaya hazır hale gelmesi birkaç hafta daha sürer. Bu kısa gebelik süresi nedeniyle, sahiplerin yanlışlıkla evcil hayvanlarının hamilelikler arasında düzgün bir şekilde iyileşmesi için çok az zamana izin vermesi kolaydır - bu, kısalmış iyileşme sürelerinin bir sonucu olarak ciddi sağlık sorunları ortaya çıktığında hem evcil hayvanlar hem de sahipleri için dramatik sonuçlar doğurabilir. gebelikler arasındaki süre (yeni doğanlarda metabolik bozukluklar gibi).
Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Special characters:
Special queries
Go to forum
Not logged in. · Lost password · Register
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20150713-dev, © 2003-2015 by Yves Goergen
Current time: 2023-01-28, 08:58:44 (UTC +03:00)