Motivasyon

Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven Nasıl Kazanılır | Özgüven, kişinin özellikleri doğrultusunda kendine yönelik olumlu olumsuz bir yorumlamadır. Kişi kendi değerine sübjektif bir yorum getirir. Kendisine yönelik duygu ve düşüncelerin yol açtığı davranışları içerir. Özgüveni süreklilik arz eden bir kişilik özelliği, geçici bir psikolojik durum şeklinde düşünebiliriz. Bir başka ifadeyle kişinin belli bir konuda potansiyelini kullanarak başarılı olabileceğine inanıp o konuda aşamalı adımlar atmaktır.

 Özgüvenli Olmak

 İnsan doğuştan özgüvenli olabilir. Sonradan da gelişime açık bir süreçtir. Özgüvenli olmak kişisel gelişim adına önemli bir faktördür. Özgüveni tetikleyen birden fazla durum vardır. Kişi kendini gerçekleştirmemiş, kendinin farkında değil ise özgüveni düşük olur. Özgüvenli olmada temel etken ailedir. Ailede yeterince desteklenmiş, sorumluluk edinmiş, ekonomik düzeyi iyi olan bireyler belirli bir özgüvene sahip olur.

Ekonomik ve kültürel düzeyi belli bir seviyeye ulaşmış aileye doğan çocuklar özgüvenli yetiştirilir. Coğrafya bu durumda etkili olur. Ancak gelişmiş bir toplumda özgüveni hiç olmayan çocuk ve yetişkin nesillerde olabilmektedir.

Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven Nasıl Kazanılır?

 Özgüvenli olmak için şu anki durumumuzu kabul etmeli, yaşanılanlarda başkasını suçlamayı bırakmalı, duygularımızın sorumluluğunun bizim elimizde olduğunu bilmeliyiz. Duygularımızı yönlendiren ipleri elimize alarak özgüvenli olabiliriz. Öncelikle etrafa olumlu bir dil ve bakış sergilemeli, ailenizi çevrenizi ve hatalarınızı kabul etmeli, onlara saygı göstermeli ancak sizi desteklemiyorlarsa yolunuzu çizmelisiniz.

Dış görünüşünüze önem verin, hoşlandığınız şeylerle sade, güzel olun. Aynada prova yapın. İnsanlarla iletişim halinde olup onlarla samimi ve seviyeli ilişkiler kurmaya bakın. Herkesin farklı olduğu düşüncesinden vazgeçin. İnanın herkes sizler gibi! Kendinizle gurur duymayı öğrenin, biricik olduğunuzu kendinize hissettirin. Size karşı yapılmış iltifatları kabul edin.

 Korkularınızın üstüne gidin, en kötü senaryoyu düşünmeyin. Korkunuz sizi korkulacak hale sokar. Zihninizi yönetmeyi öğrenin. Her şeyin bir dengede olduğunu fark edin. Mükemmeliyetçilikten vazgeçin, kimse mükemmel değildir, herkes farklı konularda mükemmeldir, mükemmel olma ihtiyacından sıyrılın. Herkes hata yapabilir, hata yapmaktan korkmayın, risk alın, kırılmaktan reddedilmekten korkmayın. Her şeyin belli bir dengede ve kontrolde olduğunu unutmayın. Kendi potansiyelinizin farkında olun, kendi özünüze güvenin ve başarabileceğinize inanın.

Related posts
Motivasyon

Başarılı Bir İş Adamı Olmak

Motivasyon

Özgüven kazanma yolları

Motivasyon

Başarılı iş kadını olmanın yolları

Başarı HikayeleriMotivasyon

Dünyanın En Zengin Adamı Kimdir? Mansa Musa Kimdir?

Sign up for our Newsletter 
[mc4wp_form id="14"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.