Motivasyon

Özgüven kazanma yolları

Özgüven kazanma yolları

Özgüven kazanmak günümüz kalabalık dünyasında ayakta kalabilmek ve bir şeyler başarabilmek için en önemli şeylerden biridir. Bu makalemizde sizlere özgüven kazanma yolları şeklinde bir liste hazırladık. Bahsettiğimiz adımları uygulayarak zamanla özgüven kazanabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan özgüven kazanmanın yollarına geçelim.

Özgüven kazanma yolları

1- Hayır diyememek

Aslında ne kadar olumlu bir şey gibi gözükse de aslında bu konu özgüveninizi bitirir. Sizden bir şey yapılması istendiğinde hemen ‘Ben yaparım söyle.’ demeyin. Önce sakince mantıklı bir şekilde düşünün. Şu anda birine yardım edecek vaktim var mı? Eğer varsa da şunu düşünün: ‘Bu işi yapmam bana herhangi bir zarar verir mi? ‘ Bu özgüven kazanma yolları konumuzun ilk adımı.

Bunları mantıklı ve sakin bir şekilde düşündükten sonra nazik bir şekilde evet veya hayır diyebilirsiniz.

 2- Saygısızlıkları ve terbiyesizlikleri görmezden gelme

Birisi size saygısızlık yapınca görmemezlikten gelmeyin demek, size saygısızlık yaptı diye sizde ona saygısızlık yapın demek değildir. Sadece birisi sizi ezdiği zaman ona nazik bir şekilde uyarmanız yeterli olacaktır. Eğer bu uyarıyı nazik ve sakince yapmak yerine sinirlenerek yaparsanız size saygısızlık yapan kişiyi amacına kavuşturursunuz. O yüzden sakin bir şekilde ve özellikle de ‘’ lütfen’’ diyerek bu durumdan hoşlanmadığınızı anlatırsanız herhangi bir problem kalmayacaktır. Size saygısızlık yapan kişi de bu yüzden utanacaktır. Bu özgüven kazanma yolları konumuzun ikinci adımı.

özgüven kazanma yolları

 3-İyiliği kendine görev edinmek

İyilik yapmayı eğer kendinize görev edinirseniz hem özgüveninizi hem de mutluluğunuzu kötü etkilersiniz. Çünkü insanları her zaman için mutlu etmek imkansızdır. Ve eğer ki siz bu durumu kendinize de bir görev olarak benimserseniz insanlar yaptığınız iyilikler karşısında her mutsuz ve hoşnutsuz kaldıklarında hem onların gözünde değeriniz azalacak hem de aynı zamanda sizin mutluluğunuz azalacak ve aslında iyilik yapmanıza rağmen kendinizi kötü hissedeceksiniz. İyilik tabi ki de yapın ama bunu kendinize bir sorumluluk olarak almayın. Bu özgüven kazanma yolları konumuzun üçüncü adımı.

 4- Başkalarının ihtiyaçları yüzünden kendinden vazgeçme.

Mesela yarın arkadaşlarınızla birlikte dışarı çıkacaksınız ve cebinizde de yüz lira var. Eve doğru giderken bir arkadaşınız sizden borç para istedi. Ne kadar istediğini sorduğunuzda da’ yüz lira versen yeter’ dedi. O an sen al parayı ben bir şekilde idare etmeye çalışırım durumu derseniz işte orada karşınızda ki kişinin gözünde değeriniz azalmış olur. O an sizden istediği bu şey karşısında sakin ve mantılı bir şekilde düşünün. Benim şu anda paraya ihtiyacım var o yüzden veremem deyin. Eğer ki karşınızda ki kişi buna karşılık ısrar ederse bu sefer ses tonunuzu değiştirerek bir kez daha aynı şekilde bu paraya ihtiyacınız olduğunu ve şu an verebilecek uygun durumunuz olmamasına bir kez daha değinin. Bu özgüven kazanma yolları konumuzun dördüncü adımı.

 5- Karar alırken sürekli başkalarını dinleme ve ne diyeceklerini düşünme

Sevgili okur, eğer hala iki bin yirmi iki yılında etrafında ki insanların ne dediğini hala umursuyorsan çok şey kaybediyorsun, lütfen artık el aleme göre hareket etme. El alem ne başardı şimdiye kadar da senin yaptıklarına karışabiliyor. Lütfen bu tür konulardan artık sıyrıl. Artık hayatının sana vermeye çalıştığı mesaja bak. El alemin senin arkadan ne konuştuğuna değil. Artık kendine odaklan ve olabildiğince kendini geliştir. Bu özgüven kazanma yolları konumuzun beşinci adımı.

6- Vücudunu sev

Psikoloji de bazı sendromlar vardır. Bunlar kendini aşırı derecede sevmek ve kendisinin tapılacak bir varlık olduğunu düşünmek. Ama bizim konumuz özgüven olduğu için sizinle birlikte vücudunu sevmeme veya sevememe durumlarına değineceğiz. Bazılarımız kilolu olabilir, burnu istediği şekilde olmayabilir ve daha birçok şey olabilir. Ama önemli olan geniş bir şekilde bakmak. Yani vücudunuzdaki bu düzene bakın. Kaşınız gözünüzün şekline göre yer almış ve bu harika bir şey!! Bu özgüven kazanma yolları konumuzun altıncı adımı.

7- Eleştirilere karşı aşırı alıngan olma

Bu hayatta bazı şeyleri gerçekten dalgaya almak gerekiyor çünkü almadığınız zaman hayat gerçekten de ilerlemiyor. O yüzden size tavsiyem bu hayatta her şeye alınıp gücenmeyin. Bazı şeyleri dalgaya almak gerekiyor. Böyle yaptığınız da daha mutlu ve daha özgüvenli olduğunuzu göreceksiniz. Bu özgüven kazanma yolları konumuzun yedinci adımı.

özgüven kazanma yolları

 8- Gereksiz rekabete girme

Hırslı olmak güzel bir şeydir ama bir laf vardır: ‘’ Her şeyin fazlası zarar.’’ işte hırsın da fazlası gerçekten zarar. Dozunda olmayan aşırı hırs demek kendinizi yıpratmak demektir ve bu da siz de özgüven problemine ve insanların gözünde sizin değerinizin düşmesine yol açar. Bu özgüven kazanma yolları konumuzun sekizinci adımı.

özgüven kazanma yolları

 9- Maddi durumun iyi olamaması

Eğer maddi durumunuz iyi değilse yapmanız gereken şey ÇALIŞMAK. Ne adar basit aslında ve hepimiz bunun cevabını veriyoruz. Fakat bazılarımız bilmesine rağmen yapmıyor. Sürekli olarak başkalarına ihtiyaç duyuyorlar.

Sürekli başkalarından borç istiyorlar. Evet belki de başkalarından borç istediğiniz de size veriyor olabilirler ama bu sizin onların gözünde düşmenize sebep olacaktır. O yüzden bu hayatta bir şekilde tek kalabilmeyi de öğrenin. Bu özgüven kazanma yolları konumuzun dokuzuncu ve son adımı.

özgüven kazanma yolları

Sizin için önerdiğimiz makaleler;

Kişisel Gelişim Kitapları – 3 Kitap Önerisi,

Zenginler Nasıl Düşünür?

Başarısızlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Related posts
Motivasyon

Başarılı Bir İş Adamı Olmak

Motivasyon

Başarılı iş kadını olmanın yolları

Başarı HikayeleriMotivasyon

Dünyanın En Zengin Adamı Kimdir? Mansa Musa Kimdir?

Motivasyon

Kişisel Gelişim Kitapları - 3 Kitap Önerisi

Sign up for our Newsletter 
[mc4wp_form id="14"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.