Motivasyon

Kişisel Gelişim Kitapları – 3 Kitap Önerisi

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim kitapları okumak neden önemli hiç düşündünüz mü? Pandemiyle birlikte varlığımızı anlamlandırmak, ruh sağlığımızı korumak daha da önem kazandı. Bu dönemi fırsata çevirip iç dünyamıza yönelmek sadece pandemi sürecinde değil daha sonra hayatımıza devam ederken de çok işimize yarayacaktır.

 Kişisel gelişim kitapları ile psikolojinin ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz. Cevabı çok basit aslında… İnsan kendini ne kadar çabuk tanırsa, eksiklerini de o kadar hızlı fark edecektir. Eksikleri fark ettikçe bu eksikleri tamamlama isteği ortaya çıkacaktır. Kişi kendini ne kadar tamamlanmış hissederse emin olun bir o kadar mutlu hisseder. Bu bağlamda kişisel gelişim kitapları çok kıymetlidir. Çünkü bambaşka insanların tavsiyeleri, yaşanmışlıkları sizlere farklı bakış açılarıyla birlikte hayata başka pencerelerden bakmanızı sağlar.

 Peki okumak istediğimiz kitabı nasıl seçmeliyiz? Öncelikle kitaba başlarken kitaptan ne beklediğimiz çok önemli. Size ne katmasını istiyorsunuz? Birkaç kitaba karar verdikten sonra yazarların özgeçmişini incelemeliyiz. Madem kişisel gelişim kitabı okumak istiyoruz o halde kendini geliştirmiş bir yazar olmasına özen göstermeliyiz.

Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim Kitapları

İşte birkaç kitap tavsiyesi…

1-) Özgürlük İçimizde Başlar

 Saddam Hüseyin’in özel pilotunun kızı olan yazarımız Zainab Salbi’nin etkileyici bir hayatı var. Irakta büyüdükten sonra küçük yaşta tanımadığı bir adamla evlenip Amerika’ya gitmek zorunda kaldıktan sonra evliliği bitse de bulunduğu ülkede yaşamaya devam ederken dünya çapında tanınan bir insan hakları savunucu olmuştur. Kurucusu olduğu Women for Women International’la savaşın olduğu ülkelerde bulunan binlerce kadına ulaşıp hayatlarına dokundu. Bütün bunları yaparken hayatında engebeli bir yol misali inişler, çıkışlar yaşadı. Ama yaşadığı hiçbir olumsuzluk pes etmesine, hayallerine ulaşmasına engel olamadı. Bu kitapta onun hayatını okurken ilham alacağınız, neden ben de yapmayım diye kendinizi sorgulayacağınız sayfalar okuyacaksınız. Umarım onun o güzel kalbi sizlerin de hayatlarına dokunur, kendi sınırlarınızı aşmanıza yardımcı olur.

2-) Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır

 Bu kitap kısa hikayelerden oluşup; yeri geldiğinde güldüren, yeri geldiğinde düşündüren Kemal Sunal’ın filmlerini anımsattırmıştır bana. Ahmet Şerif İzgören her yaştan okuyunun sıkılmadan okuyacağı, öğütlerini gülümseyerek hatırlayacağı akıcı bir kitap yazmıştır. Hayatta ne olursa olsun karşıdaki kişiyi dinlemek, söylediklerine kıymet vermek ve her zaman daha iyisinin olabileceğini düşünüp çabalamak kitabın temel mottosudur.

3-) Küçük Prens

 Herkesin genelde çocuk kitabı olarak gördüğü için okumayı düşünmediği bu kitap aslında sadece çocuklar için değil, büyükler için de çok değerli bir kitap. Kitapta küçük bir çocuğun gözünden büyüklerin yaptığı yanlışlıklar inanılmaz bir masumiyetle anlatılmaktadır. Okurken kendinizi, ebeveynlerinizi, çevrenizi sorgulamanız muhtemeldir. Özellikle bir ebeveyn adayı veya ebeveynseniz sizlere çok faydasının dokunacağına eminim. Herkese bir şeyler öğreten, düşündüren bu kitaba bir şans verin.

Related posts
Motivasyon

Başarılı Bir İş Adamı Olmak

Motivasyon

Özgüven kazanma yolları

Motivasyon

Başarılı iş kadını olmanın yolları

Başarı HikayeleriMotivasyon

Dünyanın En Zengin Adamı Kimdir? Mansa Musa Kimdir?

Sign up for our Newsletter 
[mc4wp_form id="14"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.