Girişimcilik

İşlerinizi Büyütmek İçin Instagramda Pazarlama İpuçları

Instagramda Pazarlama

Bu 5 Instagram Pazarlama İpucu ile Markanızı Büyütün İşlerinizi Geliştirin

Instagramda pazarlama işlerinizi geliştirmek ve markanızı daha da iyi tanıtmak için mükemmel bir platform olma özelliğini sürdürüyor. Bu yazımızda Instagram’da pazarlama sırasında size yardımcı olabilecek 5 ipucunu paylaşıyoruz.

Instagram ilk kez 2010 yılında kullanılmaya başlandı. İlk çıktığı dönemde Instagram’ın diğer sosyal medya platformlarından fazla bir farkı yoktu. Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagramda da evcil hayvan, leziz yiyecekler ve pek çok selfie fotoğrafı paylaşılıyordu.

Oysa 2021’de, yani günümüzde Instagram hemen hemen bütün markaların ve işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini pazarlamalarına imkan veren bir platform haline dönüşmüş bulunuyor.

Bugün Instagram kullanıcılarının sayısı 1 milyarı geçmiş durumdadır. Bu sayı Instagramı Facebook’tan sonra en çok kullanılan 2. Sosyal ağ durumuna getiriyor. Instagram kullanıcıları ortalama her gün 53 dakika kadar bir süreyi bu platformda geçiriyor.

Instagram, bu kadar çok kullanıcıya sahip olması ve kullanıcıların da birbirleri ile bu kadar fazla etkileşim halinde olması nedeniyle, tanıtım alanında özellikle ticari işletmeler tarafından çok tercih ediliyor.

Instagramda bulunan işletme profillerinin sayısı 25 milyonu geçiyor. Instagram kullanıcılarının % 90 gibi büyük bir kısmı en az 1 işletmeyi takip ediyorlar. Ayrıca Instagram kullanıcılarının % 83’ü yeni ürünlerden ve hizmetlerden Instagram sayesinde haberdar olduklarını belirtiyorlar.

Bütün bu bilgilerin ışığında değerlendirme yapıldığında, markanızın keşfedilmesi için, Instagramda yer almanız gerektiği açıkça ortaya çıkıyor.

Yazımızda markanızı büyütmek için Instagramdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz ve olabilecek en fazla takipçiyi çekebilmeniz için kullanılabileceğiniz bazı ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Profilinizi Bir İşletme Profili Haline Getirin

Kullanıcıların profilinizle etkileşimde olması için profilinizin görünüşüne ve verdiği duygusal mesaja dikkat etmelisiniz. Her şeyden önce biraz tanınabilmek için Instagram takipçileri satın almanız gerekebilir. Daha sonra profilinizi, Instagram işletme hesabı haline getirin. Bu amaçla takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

l Profilinizi işletme hesabı yapmak için öncelikle Instagram hesabınızın ayarlar bölümüne tıklayın.

l Daha sonra da ‘’Ayarlar’’ kısmından ‘’ İşletme Profiline Geç’’ seçeneğini tıklayın.

l Böylece profiliniz işletme hesabı formatına dönüşür ve siz de pazarlama adımlarınızı hayata geçirebilirsiniz.

‘’İşletme Profiline Geç’’ seçeneğini işaretlediğinizde otomatik olarak bir takım avantajlar elde edersiniz. Bu avantajların başlıcaları şunlardır:

l İşletme profilinde bulunan takipçiler, ilgili marka ile temasa geçebilmek için Instagram sayfasında bulunan iletişim butonundan yararlanabilir.

l Instagram platformundan yararlanırken Facebook reklam araçlarını kullanmak zorunda kalmazsınız.

l İşletme profili sahibi olduğunuzda Instagram, reklamlarınızın oluşturulmasına ve dağıtılmasına imkan verir.

Stratejinizin Hassasiyetin Değerlendirebilmek İçin Insights’ı Kullanın

Kendiniz için bir işletme profili oluşturduktan sonra, pazarlama stratejilerinizin gelişmesi için uygulamada yer alan ‘’bonus’’ özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada kullanabileceğiniz temel araçlardan bir tanesi de gönderilerinizin genel Instagram stratejilerinde ne kadar etkili olduğunu görmenizi sağlayan Insights bölümüdür.

Insights bölümünü kullanarak, gönderileriniz ile ilgili etkileşim verilerini, istatistikleri, takipçilerinizin cinsiyetini, yaş aralığını ve platformda aktif oldukları zamanları öğrenebilirsiniz.

Insights bölümünden yararlanarak, ilgilendiğiniz haftaya ait gönderileriniz hakkında istatistiki bilgiler edinebilirsiniz. İstatistikler sayesinde, çok tercih edilen gönderilerinizin daha popüler olmasını sağlamak için yapmanız gerekenler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Insights kullanmanın önemi, Instagram pazarlaması için uyguladığınız stratejiyi geliştirebilmenize yarayan analizleri görmenizdir. Takipçilerinizin hangi tür gönderilerle daha çok ilgilendiğini anladığınız takdirde, genel stratejinizi daha da etkili hale getirebilirsiniz.

Pazarlama İçin Videodan Yararlanın

İnternet ortamında 1 resmin 1000 kelimeye bedel olduğu bildirilmektedir. Bu durumda 1 videonun kaç kelimeye bedel olabileceğini bir düşünün. Video pazarlama yöntemi son yıllarda çok kullanılıyor. HubSpot’ta yapılan piyasa araştırmalarına göre tüketiciler, kullandıkları markalar hakkında daha fazla video içeriği görmek istiyorlar.

Pazarlama profesyonellerinin %87’si videoyu pazarlama aracı olarak oldukça başarılı bir şekilde kullanıyor. Instagram ise videolarınızı yayınlayabilmeniz için son derece uygun bir platformdur. Instagramda video ile pazarlama yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli ipuçları şunlardır:

l Videoların süresi 60 sn. kadar olsun.

l Videolarınızda küçük resimler kullanın.

l Videolarınızın alt yazılı olmasını sağlayın.

l Shoppable gönderiler özelliğinden yararlanarak, ürünlerinizi etiketleyin.

Bunların yanı sıra Instagram’ın hikaye özelliğinden de yararlanabilirsiniz. Instagram ortamında günlük 500 Milyon hikaye yayınlanıyor. Markanızın bu hikayeler arasında olması, takipçilerinizin ilgisini çekmenizi sağlayacaktır.

Influencer’lar İle Birlikte Çalışın

Influencer’lar ile pazarlama yürütmek bugünlerde inanılmaz biçimde başarılı bir trend halindedir. Şirketlerin yaklaşık %17’si pazarlama bütçelerinin yarısından daha çoğunu ınfluencer’larla yürütülecek reklam kampanyalarına harcıyor.

İnsanlar çok eskiden beri tavsiyelere önem verir. Eğer ürünü almak istiyorlarsa, onun hakkında tavsiye duymak çok daha hızlı karar vermelerini sağlıyor. Influencer pazarlama sektörünün bu derece talep görmesinin ana nedeni, buna dayanmaktadır.

Influencer’larla birlikte çalışırsanız daha kısa sürede, daha geniş topluluklara hitap edersiniz. Bu nedenle ürününüzü tanıtmak için doğru ınfluencer’ı seçebilirseniz, markanız kolaylıkla diğer rakip firmaların önüne geçebilir.

Zamanlamanın Önemli Olduğunun Bilincine Varın

Instagramda pazarlama yapacaksanız, zamanlama gerçekten çok önemlidir. Genel istatistiksel verilere göre haftanın en yoğun günleri pazartesi ve perşembe olarak saptanmıştır. Günün en yoğun saatleri ise sabah 8:00 akşam 21:00 arasıdır. Instagram pazarlaması için paylaşımlarınızı bu zaman aralığına denk getirmeye çalışın.

Related posts
GirişimcilikYatırım

İhracat nedir? İthalat nedir? Nasıl Yapılır?

Girişimcilik

Instagram'da Online Butik Açmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Sign up for our Newsletter 
[mc4wp_form id="14"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.