Girişimcilik

Instagram’da Online Butik Açmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Online butik

Online butik açmak, internetin ve sosyal medyanın günlük yaşantımızda gitgide daha fazla yer edinmesi ile hayatımıza giren bir iş koludur. Genellikle modayı seven ve aksesuar, giysi gibi alanlara ilgisi olan kişilerce açılan dijital butikler, geleneksel butik mantığının online dünyaya yansıması ile ortaya çıkmış ve zaman içinde yoğun talep görerek popülerleşmiştir.

 Kendi tarzınızı yansıtan bir butik açmak istiyorsanız bu fikri internet üzerinden hayata geçirmek mantıklı bir seçenek olabilir. Peki internet üzerinden butik açmak ve satış yapmaya başlamak için ne yapmak gerekiyor?

Online Butik Nasıl Açılır?

 Online butik açmak için öncelikle iş tanımınızı yapmalı ve hedeflerinizi belirlemelisiniz. Bu noktada kimlere satış yapmak istediğinizi, yani hedef kitlenizi de belirlemeniz gerekmektedir. Butiğinizi açarken bir marka yaratmanız ve bu markaya bir kişilik vermeniz sizin için oldukça avantajlı olacaktır. İş planını iyi yaparak hedef kitlenize daha rahat ulaşabilir ve pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 Butiğinizi açarken düşünmeniz gereken bir diğer nokta da ürünleri alıcıya nasıl ulaştıracağınızı belirlemek olmalı. Bu amaç için en sık kullanılan yöntem ürünleri kargolamaktır, kargo size uygun bir yöntem değilse lojistik şirketleri ile anlaşmayı da düşünebilirsiniz. Bu noktada ortaya ödemenin nasıl alınacağı sorusu da çıkmaktadır. Butikler ödemeleri genellikle kredi kartı, banka kartı ya da EFT/Havale yöntemleri ile almayı tercih ederler. Dilerseniz müşterilerinizin kapıda ödeme seçeneği ile ödeme yapmalarını da sağlayabilirsiniz.

 İyi işleyen bir iade politikasına sahip olmak, müşteri memnuniyetini sağlamak ve sadık müşteri kazanmak için önemlidir. Unutmayın ki yeni bir müşteri kazanmanın işletmeye yansıtacağı maliyet, müşteri sadakatini kazanmanın maliyetinden çok daha fazladır. Üstelik bu maliyet sadece maddi açıdan olmamaktadır, yanlış iade politikaları marka değerini de düşürebilmektedir.

 Butiğinizi yasal olarak kaydettirmeyi de unutmamalısınız.

Online Butik Web Sitesi

 Butik sahibiyseniz butiğinizi tanıtmak ve büyük kitlelere ulaşmak için özel bir web sitesi kurabilir ve faaliyetlerinizi burada sürdürebilirsiniz. Web sitesinin kaliteli ve profesyonel görünmesi müşterilerinizi size çeken artı bir özellik olacaktır. Ayrıca site tasarımının kullanıcı dostu olması ve ziyaretçileri kendisine çekmesi gerekmektedir. Kullanıcı dostu olmayan bir siteden alışveriş yapmak tercih edilen bir durum değildir.

 Online Butik İçin Sosyal Medya

 Online butik sahiplerinin büyük bir çoğunluğu hem kendilerine özel web sitelerinde hizmet vermekte hem de sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Sosyal medya insanlara ulaşmak ve dijital pazarlama faaliyetini sürdürmek için bulabileceğiniz en iyi fırsattır.

Related posts
GirişimcilikYatırım

İhracat nedir? İthalat nedir? Nasıl Yapılır?

Girişimcilik

İşlerinizi Büyütmek İçin Instagramda Pazarlama İpuçları

Sign up for our Newsletter 
[mc4wp_form id="14"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.