GirişimcilikYatırım

İhracat nedir? İthalat nedir? Nasıl Yapılır?

ithalat ihracat nedir

İhracat Nedir , Aşamaları Nelerdir?

İhracat kısaca bir ürünün veya hizmetin bir ülkeden başka bir ülkeye pazarlanıp satılmasıdır diyebiliriz. İhracatın aşamalarına geçmeden önce devletin ihracatçıya teşvik maddelerinden biri olan ÖTV ve KDV iadesinden bahsetmek gerekir. İhracatçıya sağlanan en büyük desteklerden biri olarak düşündüğüm bu uygulama , satışı tamamlanmış ürünlerden ve proforma faturalarda bir gider kalemi olarak gösterilen bu giderler aslında bir gider olarak çoğu ihracatçı tarafından nötr bir kalem olarak görülür. Yapılan satışta ne kadar yansıtılma yapılmış ise bu tutarı ihracat gerçekleşip son bulduktan sonra vergi dairelerinden geri iadesiyle ihracatçının bu gider yükünün hafifletilip daha fazla ihracat yapma eğilimini arttırmaktadır.

Türkiye’de ihracat yapabilmek için öncelikle bir vergi numarasına sahip olunmalıdır. Aynı zamanda tüm gerçek veya tüzel kişiler bulundukları bölgelerde ihracatçılar birliğine üye olmak zorundadırlar. Temel kural olarak ihracat yapmak için gümrük beyanında bulunmak şarttır. Fatura ve hazırlanan gümrük beyannamesi gümrük idaresine sunulur. Tabii ki ihraç edilecek ürün ile ilgili ek belgelere ihtiyaç var ise bunların da düzenlenmesi gerekir. Gümrük beyanını ihracatçı hazırlayabileceği gibi bir gümrük müşaviri de bu işlemi gerçekleştirebilir.

ihracat

İhracatlar şahıslar ve şirketler tarafından yapılabilir . Tabiki ihracat yapabilmek için bir şirkete ihtiyacım var gibi bir düşünce herkes tarafından düşünülebilir . Fakat şahıslarda tek başına ihracat gerçekleştirebilir. Mikro ihracat yapmayı düşünen şahıslar 300 kilogramı ve 15.000 Euro’yu geçmeyen ihracat rakamlarında şahıs TC kimlik numarası ile vergi dairesine gidip bir vergi numarası alarak ihracat gerçekleştirebilir. Burada şirket kurulmasına gerek yoktur. Mikro ihracatı geliştirip Makro satışlar düşünen ihracatçılarımız için tabiki şirket kurulması zorunludur. Kurulacak şirketin statüsüde oldukça önemlidir. Şahıs şirketleri düşünüldüğünde bu statüde vergi yükü oldukça artmaktadır. Yapılan ciro arttıkça vergi yüküde bu statüde artmaktadır. Ayrıca Şahıs Şirketi konsepti yurtdışında firmalara güven vermemektedir. Şahıs şirketlerin daha anlatabileceğimiz bir çok dezavantajları bulunmaktadır. İhracat yapmak için en uygun şirket hangisi diye sorulduğunda sermayesi belli olan Limited Şirket karşımıza çıkmaktadır. Uygunluk açısından bahsedilen sabit bir vergi sistemiyle devlet tarafından takip ediliyor olmasıdır. Güven açısındanda yurtdışındaki firmalar Limited şirketlere kurumsal bir kimlikten dolayı daha çok güvenmektedirler. Aynı zamanda Devletimizin ihracat destekleri kapsamına girebilmek için Limited şirket statüsü aranmaktadır. Anonim şirket statüsüde ihracat için uygun bir statüdür. Fakat Limited Şirketleri ile karşılaştırıldığında daha yoğun ve yorucu şirket prosedürleri vardır.

İhracat aşamaları şu şekilde gerçekleşmektedir;

1. Sipariş alma , ön görüşmeler, yazışmalar.

2. Fiyat görüşmeleri,

3. Ödeme şekli, teslim şekli görüşmeleri,

4. Belgelerin hazırlanması,

5. Malın üretimi ve hazırlanması,

6. Malın teslimi,

7. Ödeme.

İhracat prosedürleri bir ülkede üretilen mal veya hizmetlerin başka bir ülkeye satılması anlamını taşır. İhracat bir ülkenin iktisadi olarak yükselmesi bakımdan oldukça hayati bir önem taşır. İhracat aşamaları yukarıdaki adımlar şeklinde izlenmektedir. Bu adımların genel açıklamaları şu şekildedir.

ihracat

1. İthalatçı firma ile yapılan görüşmeler ve yazışmalar oldukça önemlidir. Ürün hakkında detaylı ve etkileyici bir tanıtma süreci bu adımda izlenmelidir. Müşteriler bu adımda bağlanır ve sipariş oluşturulur.

2. Ürün hakkındaki fiyat görüşmeleri bu adımda yapılır. Ürün fiyat stratejileri rekabet piyasası açısından çok değerli bir argümandır. Piyasayı iyi analiz edip ,rakip firmaların fiyat stratejileri hakkında detaylı araştırmalar yapıp ürün hakkında bir fiyat belirlenmelidir.

3. İki adımın olumlu bir şekilde tamamlanması halinde bir sonraki adım ürünlerin teslim şekli ve ödeme şekilleri adımlarıdır. İhracatta bir çok teslim şekli mevcuttur . Müşteri arzu ve istekleri bu alanda çok önemlidir. Daha aydınlatıcı olması için bir taşıma teslimat şekli örnek vermek gerekirse , CIF taşıma şekli verilebilir . Bu taşıma şekli limandan limana olmak üzere tanımlanır ve tüm masraflar satıcıya aittir. Tabiki bu masraflarda proforma fatura kısmında alıcıya yansıtılmaktadır. Ödeme şekillerinde de değişik ödeme şekilleri mevcuttur. Fakat acemi bir ihracatçı için önerilen ödeme şekli Cash(peşin) ödeme şeklidir.

4.  Ürün ile ilgili gerekli belgelerin hazırlanması adımıdır. Tabiki bu adım üründen ürüne farklılık göstermektedir. İlgili kamu kurumlarından alınan bu belgeler ihracat kalitesini arttırmakta ve ithalatçı firma için güven kaynağı niteliğindedir.

5. Sipariş alınıp bütün aşamaların olumlu yönde ilerlemesi halinde belirli bir süre içerisinde ürünlerin ithalatçı firmanın tercih ve beğenisine göre hazırlanmaya başlanması adımıdır. Bu adımda önemli olan müşterinin ürünü ne tarzda ve nasıl üretileceğinin iyi analiz edilmesi ve ithalatçı firma ile bu anlamda sürekli iletişim halinde olunması gerekmektedir.

6. Bu adım, hazırlanan ürünler istenilen taşıma şekli ile alıcıya teslim edilmesi aşamasıdır.

7. Son olarak teslim edilen ürünlerin ihracatçının belirlediği ödeme şekli ile ödemelerin gerçekleşmesi aşamasıdır.

Related posts
Yatırım

Altına yatırım yapılır mı

Girişimcilik

Instagram'da Online Butik Açmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Girişimcilik

İşlerinizi Büyütmek İçin Instagramda Pazarlama İpuçları

Sign up for our Newsletter 
[mc4wp_form id="14"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.