İş Fikirleri

Hayvancılık Nasıl Yapılır? Kendi İşinin Patronu Ol!

Hayvancılık

Kendi İşinin patronu olmak isteyenlerin okuması gereken bir makale. Bu makalemiz sohbet tadında bir makale olacak. Kendi işinin patronu olmak isteyenler gerçekten haklılar çünkü; bu devirde kazanılan para yapılan işe, emeğe göre değil. Makama, mevkie göre kazanılıyor. Bu makalemizde kendi işinizin patronu olabileceğiniz iş fikirlerinin birinden bahsedeceğim. Diğer iş fikirlerinden ise diğer makalelerimde bahsedeceğim.

Hayvancılık
Hayvancılık

Hayvancılık

Kafanızın rahat olacağı insanlarla değil, hayvanlarla uğraşacağınız bir iş fikri. Tabi ki her işin zorluğu olduğu gibi hayvancılığında zorluğu var. Hayvanlara bakarak onlardan elde ettiğiniz ürünleri satarak para kazanabilirsiniz. Bu işe başlamak isteyenlerin de her işte olduğu gibi burada da bir sermaye gerekiyor. Tabi ki akıllıca davranarak güzel paralar kazanabilirsiniz. Hayvancılıkla uğraşmak istiyorsanız ve bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız, bir pazarınızın olması gerekiyor. Elde ettiğiniz ürünleri kolayca ve hızlı şekilde elinizde ürün kalmayacak şekilde satmanız için mutlaka bir pazarınızın olması gerekiyor. İlk olarak hangi hayvanlara bakarak para kazanabilirsiniz bundan bahsedeyim.

Tavukçuluk

Tavukçuluk diğer hayvanlara göre daha bakımı bir tık daha kolay. Öncelikle bu işi yapmanız için bir arsanızın veya evinizin bahçesinin olması gerekiyor. Kaç tane tavuğa bakacağınıza karar verdikten sonra ona uygun bir şekilde arsanıza veya bahçenize uygun bir kümes yapmalısınız. Kümesi yaptıktan sonra ise hayvanlarınızı güvenilir bir firmadan almanız gerekiyor. Alacağınız tavuklar ise yumurtlamaya yakın olmalıdır. Firma derken şu konuya değinmek istiyorum. Firma konusunda çok dikkatli davranmanız gerekiyor aksi takdirde güvenilir olmayan firmadan tavuk aldığınızda size yaşı küçük tavuklar gönderebilirler bu durum ise sizin bu işe başlamadan zarar etmenize daha da kötüsü bu işten soğumanıza yol açabilir. O yüzden dikkatlice, firmaları iyice araştırarak tavuklarınızı almaya özen gösteriniz. Artık kümes yapıldı, tavuklar alındı ve geldiğini düşünelim. Daha sonrasında tavuklarınıza 1 ay kendiniz bakmak zorundasınız. Tavuk geldiği gibi yumurta yapmaz. Alışma süreci, geldiği yere uyum sağlaması gibi etkenler var. 1 aylık süreç geçti, tavuklar da yumurtlamaya başladığını düşünelim. Artık yumurtalarınızı satmanız gerekiyor. Yumurtaları bazı marketlerle, şarküterilerle anlaşarak toptan satabilirsiniz. Toptan sattığınızda alıcı sizin kapınızdan gelir yumurtaları alır gider. Ama kendi satma imkânınız varsa bu şekilde de satabilirsiniz. Tavukçulukta bu şekilde para kazanabilirsiniz. Tabi ki burada kısa bir özet şeklinde anlatmaya çalıştım. Sizler daha detaylı bu işin ince noktalarını araştırarak bu işe başlama kararı verin.

Hayvancılık
Hayvancılık

İnekçilik – Sütçülük

Tavukçulukta da olduğu gibi bu işi yaparken bir arsanızın olması gerekiyor. Tabi kendi arsanız olmayabilir, kiralama seçeneğiniz de var. Bu işi yapmadan yine bir sermayeye ihtiyacınız var. Tavukçuluğa nazaran sermayenizin bu kısımda daha fazla olması gerekiyor. İnekçilikte bakım daha zorlaşıyor. Kısaca ineklerin düzenli bakımından bahsedelim. Yaptığınız ahıra göre ineklerinizin altını sürekli temizlemeniz gerekiyor. Tabi ki ahırınızı yaptırırken bu alt temizlemeyi daha kolay hale getirebilirsiniz. İneklerin yemini hazırlamakta biraz meşakkatli. Bu işi de kolaylaştırmak istiyorsanız Yem karma makinesi satın alabilirsiniz. Alt temizlendi, yem verildi sırada sağım var. Sağım düzenli olarak her gün sabah-akşam olacak şekilde yapılmalıdır. Sağım makinesi alarak bu işi de en kolay şekilde yapabilirsiniz. Bütün hepsini hallettikten sonra sütlerinizi satmanız gerekiyor. Yine bir pazar oluşturmanız gerekiyor veya yine toptan bir şekilde satabilirsiniz. Ancak kendiniz sattığınızda daha fazla kazanma imkânınız olacaktır.

Yine kısa bir özet şeklinde anlattım bu işin ince ayrıntılarına kadar araştırmadan, bu işi yapıp yapamayacağınıza karar verdikten sonra bu işe başlamanız tavsiye ederim. Her işte olduğu gibi hayvancılıkta da risk vardır. Hayvanlarınızı kaybetme gibi bir durumunuz var. Bunları göze alarak bu işe başlamalısınız. Umarım ki bu anlattıklarım sizlere faydalı olur. Okuyan herkese bol kazançlar dilerim.

Related posts
İş Fikirleri

En İyi İnovasyon Örnekleri

İş Fikirleri

2022’de En Çok Kazandıran 50 Meslek ve Maaşları

İş FikirleriBayilik Veren Firmalar

Getir Kurye Maaşları Ne Kadar? Getir Kurye Başvuru Şartları 2022

İş Fikirleri

Evden Para Kazanma Yolları 2022

Sign up for our Newsletter 
[mc4wp_form id="14"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.