İş Fikirleri

En İyi İnovasyon Örnekleri

İnovasyon Örnekleri

Hayat içerisinde var olan sorunların çözümlerine yönelik geliştirilen yöntemler, yaratıcı ve yenilikçi fikirler olarak pek çok alanda karşımıza çıkıyor. Bu fikirlerin hayata geçirilmesi ve ticaretle ilişkilendirilmesi noktasında inovasyon örnekleri bankacılıktan reklam sektörüne kadar uzanıyor.

Yaklaşık 10 yıldır aşina olunan inovasyon kavramı birçok iş alanında girişimcilere ilham kaynağı olmakta ve eşi benzeri olmayan fikirler ortaya çıkmaktadır. Hayatı teknoloji ile daha uyumlu hale getiren örnekler, online alışverişten kaynakları verimli kullanmaya kadar birçok noktada insanlara katkı sağlıyor.

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

İnovasyon farklı ve yaratıcı fikirlerde sınır tanımayanlar için ucu bucağı olmayan bir konudur. İnovasyon denildiğinde akla ilk olarak ürün ve hizmet alanındaki girişimler geliyor. Radikal inovasyon olmak üzere operasyonel, pazarlama ve iş modeli olarak farlı seçeneklerde değerlendirilebiliyor.

İnovasyon örnekleri sadece işletmeler bazında değil, bireysel ya da toplumsal olarak da geliştirilebilir. Günümüzde yaygın olarak ürün ve pazarlama alanındaki inovatif fikirler güncelliğini korumaktadır. E- ticaret alanında oldukça başarılı yol izleyen Türk alt yapılı girişim kullanıcılarına kolaylık ve pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu konuya en iyi örnek Getir ve Avansas’tır. Market alışverişini internet üzerinden yapmak artık pek çok kişinin tercihleri arasında yer alıyor. Ancak zaman pazarladığını öne süren Getir girişimcisi en geç 15 dakika içerisinde siparişin kapıda olmasını sağlıyor.

İnovasyon Örnekleri

Ürün İnovasyonu Nedir?

Hâlihazırda insanların kullanımında olan ürünlerin değiştirilip geliştirilmesi ile elde edilen orijinal bir ürün inovasyonunu ifade ediyor. Sıfırdan yeni bir ürün geliştirip piyasaya sürmek işletmeler için inovasyon örnekleri arasında yer almaz. Mevcut ürünlerin teknoloji ile entegre edilmesi sonucunda daha faydalı ve avantajlı hale gelmesi ile inovasyon girişiminden söz edilebilir.

Aynı sektörde benzer ürünlerin ticaretini yapan işletmeler rekabette bir adım öne geçmek adına sürekli yeniliklerin peşinden gitmektedir. Bu yeniliklerin daha önce denenmemiş ve piyasada olmaması, insanların üzerinde etkileyici bir unsur olarak tercih edilebilirliği artırmaktadır.

Hizmet İnovasyonu Nedir?

Somut bir üründen ziyade insanların istek ve beklentilerine yönelik olan girişimler hizmet inovasyonu olarak nitelendirilmektedir. Günümüzde artık birçok işin internet üzerinden halledilmesi ile birlikte, hastanelerin cep telefonuna tahlil sonuçlarını gönderiyor olması hizmet inovasyonuna verilebilecek en güzel örnektir.

Ortaya çıkarılan her hizmetin temel amacı daha çok kitlelerin ilgisini çekmektir. Bunu gerçekleştirmek isteyen her işletme hizmetlerini yenileyip farklı bir boyut kazandırarak kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

Hizmet İnovasyonu Örnekleri

Dijital platformda milyonlarda kişinin dikkatini çekmeyi başaran Netflix, farklı pazarlama yöntemlerini deneyerek başarı elde etmiş örnekler arasında yer alıyor. Hizmet vermeye başladığı ilk günden itibaren kullanıcıları cezbeden kampanyaları ile vazgeçilmez hale gelmiştir.

İlk kez netflix kullananlara yönelik 1 ay ücretsiz deneme kampanyası pek çok kişinin kayıtsız kalamadığı ve sonrasına da ücreti karşılığında abone olmaya devan ettikleri inovasyon örneklerindendir.

Pazarlama İnovasyonu Nedir?

Herhangi bir ürün ve hizmet girişimi öncesinde tüketicilerin istek ve beklentilerine yönelik yapılan araştırma Pazar inovasyonu olarak değerlendirilmektedir. Pazarlama unsuru ile uyumlu ilerlenmesi gereken tasarım noktasında elde edilen başarı ticari başarıyı da beraberinde getirmektedir.

Etkili bir pazarlama inovasyonu için sürekli olarak tüketicilerin nabzını ölçen işletme tutumlarında bulunmak ve onlara çeşitli yenilikler sunmak pazarlama inovasyon örnekleri arasındadır. Ürün ve hizmetler kadar kullanıcı bütçesine hitap eden fiyat yenilikleri de bu alanın ayrılmaz bir parçasıdır. Bir nevi tüketici dostu yenilikler dahilinde onların bütçelerini ve çıkarlarını düşünmek pazarlama inovasyonu adına vazgeçilmezdir.

Pazarlama İnovasyonuna Örnekler

Ticari amaçlar doğrultusunda tüketicilerin beğenisine sunulan her ürün ve hizmet, daha çok satması ve fayda sağlaması için tanıtımı ve pazarlaması gibi noktalarda çeşitli yöntemler geliştirilir. De monte mobilyaların bugünkü kadar benimsenmesinde katkısı büyük olan İKEA, Dünya da ilk olarak gerçekleştirdiği gerçeklik teknolojisi ile ürün kataloglarını tüketicinin cep telefonundan inceleme imkânı sunmuştur. Pazarlama inovasyon örnekleri arasında öncü konumdaki firma, mağazalara gitmeden ürünleri inceleme fırsatı vermiştir.

Pazarlama inovasyonu dendiğinde Dünya devi şirketlerinden Apple, farklı pazarlama taktikleri ile dünya genelinde en çok tercih edilen bir markadır. Pahalı olmasına karşın kullanıcılarına sunduğu prestij, indirim söz konusu olmadan bile düşünmeden alınmasına sebep oluyor. Günden güne değerlenen Apple ürünleri tüketici için akıllıca yapılmış bir yatırım niteliği taşımaktadır.

Related posts
İş Fikirleri

2022’de En Çok Kazandıran 50 Meslek ve Maaşları

İş FikirleriBayilik Veren Firmalar

Getir Kurye Maaşları Ne Kadar? Getir Kurye Başvuru Şartları 2022

İş Fikirleri

Evden Para Kazanma Yolları 2022

İş Fikirleri

3D Yazıcı ile Para Kazanmak

Sign up for our Newsletter 
[mc4wp_form id="14"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Worth reading...
2022’de En Çok Kazandıran 50 Meslek ve Maaşları