Başarı Hikayeleri

Elon Musk kimdir? – Elon Musk hangi şirketleri kurmuştur?

Elon Musk kimdir ?

Elon Musk kimdir ?

Elon Musk 1971 yılında Güney Afrika’da doğmuştur. Annesi Maye Musk, Güney Afrika’da doğmuş ve büyümüş bir diyetisyendir. Babası ise Errol Musk aynı şekilde Güney Afrika’da doğmuş elektromanyetik mühendisi, denizci, emlak geliştiricisi, ve pilottur.

Elon Musk bir erkek ve bir kız kardeşe sahiptir. Annesi ve babası evliliklerini bitirdikten sonra, Elon babası ile birlikte Pretoria bölgesinde yaşamaya başladı. Musk, babasıyla yaşamayı tercih ettiği için pişman olduğunu söylemiştir. Baba tarafından da bir kız kardeş ve bir Üvey erkek kardeşi vardır.

Küçük yaşlardan itibaren kendi kendine yazılım programlamayı öğrenmiş, 12 yaşındayken bir uzay oyununu satarak, yazılıma ilk adımını atmıştır. Okulundaki üst sınıfları bile geçtikten sonra, mezun olmuştur. On yedi yaşında ise Güney Afrika’da askerlik yapabilmek için evini bırakmış bu aşamalarda ise ABD’ye taşınmak istediğini de dile getirmiştir.

 1992 yılında Üniversitede 2 yıl eğitim aldıktan sonra, Pennsylvania Üniversitesi’ne gitmiş, fizik ve işletme okumak için de, Kanada’dan ayrılmıştır. Pennsylvania’daki Üniversitesi’nde bir ana dal seçip ekonomi dalında lisans yaparak, diploma almıştır. Daha sonra ise bilim alanında üst seviye doktora yapabilmek için, Silikon Vadisi’ne taşınmıştır. Böylece istediği doktorayı da orada tamamlamıştır.

elon musk

Elon Musk Kariyer Hayatı

Elon, 1995 yılında, uygulamalı fizik dalında, doktorasını yapmaya başladı. Ancak daha sonra kardeşi ile beraber çevrimiçi olan içerikleri yayınlamaya başlamak için, okulunu bıraktı. Ardından 1999 yılında zip2 yi 307 milyon dolara hisse senedi vererek kendi üzerine satın almış oldu.

l 2016 yılında bir dergi tarafından Dünyada ki en güçlü insanlar arasında yer aldı. Sıralaması ise 25 di.

l 2018 yılında seçkin insanların katılabildiği, Kraliyet Topluluğu üyelerinden seçildi.

l Forbes in yayımlamış olduğu Dünyanın en yenilikçi insanları sıralamasında, birinci sırada yerini aldı.

l 2010 yılında Iron Man filminin bir serisinde, kısa süreli rol aldı.

l 2021 yılında yaşayan en zengin insan olarak birinci sıraya ismini yazdırdı.

elon musk
Elon Musk kimdir ?

Elon Musk Kurduğu Bazı Şirketler

1. PayPal

Elon Musk,1997 yılında bir Finans ödeme servisi olarak, çevrimiçi çalışan x.com kuruculuğunu yapmıştır. Bir sonraki yıl ise, büyük bir açık arttırma sistemi olan, Confinity i kullanarak Paypal ı kurmuştur. İlk olarak şirketin adı x.com iken daha sonra, 2001 yılında değiştirilip PayPal ismini almıştır.

 PayPal çok çabuk büyüyüp Elon Musk’ a Şöhret kazandırmıştır. 2002 yılında ise eBay tarafından 1.5 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır. Bu şirketin en büyük hissedarı, yine Elon musk tır. Yüzde 11, 7 lik bir hissesi vardır.

1. Space X

Elon Musk’ un harika projelerinden biri olan şirketi, Space X 2002 yılında kurulmuştur. Elon musk şirketin CEO’su ve aynı zamanda CTO sudur.

Space X roket fırlatma araçlarını geliştiren, ve bu araçları üreten bir firmadır. Firmanın üretmiş olduğu ilk fırlatma aracı, Falcon 1 ve Diğeri ise Falcon 9’dur.

İlk olarak ürettikleri uzay aracının adı ise, Dragon dur. Space X şirketi, uzay istasyonuna kendi ürettiği aracı gönderen, ve bu araca yaklaştıran ilk şirket olarak yazılmıştır. Ayrıca bu şirketin Önümüzdeki 20 yıl içerisinde de Mars’a astronot göndermeyi planladıkları bilinmektedir.

Tesla Motors

Elon Musk, Tesla Motors şirketinin kurucularından biri, aynı zamanda ürünün tasarımını yapan başkandır. Elon musk’un bu elektrikli araçlara karşı bilgisi Tesla motors un üretime başlamasından daha eskidir.

Kurucu olan Elon musk şirketinin anaparasını Tesla’nın yapmış olduğu yatırım turlarına harcadı. İleriki dönemlerde ise Ceo’ luk görevine atandı.

Tesla Motors tarafından üretilen ilk elektrikli araç, bir spor araştır. Bu araç toplam 31 ülkede satışa çıkarılmış ve 2500 adet satılmıştır. Daha sonra 4 kapılı aracını 2012 yılında, Mini Van tarzındaki aracını da 2012 yılında şirket duyurmuştur.

Tesla’nın hisselerinin değeri 12 milyar doları geçmektedir. Elon musk yapmış olduğu bir röportajda, Tesla’nın şarj istasyonlarının genişlemesini hızlandırdığını, ve ileride tüm dünya ülkelerinde kullanılmaya başlayacağına söylemiştir.

ELON MUSK ÖZEL HAYATI

Elon Musk’ un Tosca Musk adında bir kız kardeşi vardır, ve yönetmenlik yapmaktadır. Çekmiş olduğu çeşitli filmler vardır. İlk eşi, Justine Wilson ‘ dur.

Üniversite yıllarında öğrenciyken tanışmışlardır. Justine Kanadalı ve mesleği de yazarlıktır. Musk ve Justin 2000 yılında dünya evine girdiler, pek uzun sürmeyen evlilik, 2008 yılında bitmiştir. Bir evlatlarını kaybettikten sonra, yaptıkları tedavi ile 2004 yılında ikizleri, 2006 üçüzleri olmuştur.

2008 yılında, Aktris olan Talulah Riley ile sevgili olup, 2010 yılında evlendiler. Bu ilişkide 2012 yılında noktalandı. Ardından tekrar barışmaya karar veren çift, bir barışık bir küs ilişkilerini 2016 yılında kesin olarak bitirdiler.

Elon Musk, 2016 yılında başka bir aktris olan Amber Heard ile sevgili olduğunu açıkladı. Bu ilişki de bir yıl sonra bitti ve çift ayrıldılar.

2018 yılında, Müzisyen Grimes ile bir ilişkiye başlayıp, 2020 de hamile olduğunu ilan eden Musk, 2021 yılında beraberliğin bittiğini duyurdu.

Related posts
Başarı Hikayeleri

Bernard Arnault Kimdir? Bernard Arnault’ın Başarıları Özel Hayatı ve Serveti

Başarı HikayeleriMotivasyon

Dünyanın En Zengin Adamı Kimdir? Mansa Musa Kimdir?

Sign up for our Newsletter 
[mc4wp_form id="14"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.